Malý hrubosrstý vendéeský basset

Hledat

Přejdi na obsah

Krmit granulemi, syrovým masem nebo domácí stravou?

Kvalitní krmení = zdravý pes

Zvířecí-potřeby.cz


Jak správně krmit pejska aneb jak vybrat spolehlivý způsob výživy Vašeho psa


Předneseno na setkání členů a přátel občanského sdružení pro canisterapii Dogma, leden 2007 Frýdlant nad Ostravicí.

Tuto otázku si jistě položil každý z vás minimálně v okamžiku, kdy se vypravil pro své první štěně. Někteří se k tomuto tématu občas vracíme - v diskusích s kamarády pejskaři, po přečtení článku v časopise - což jsou ty příjemnější důvody. Někteří jsou přinuceni okolnostmi méně příjemnými - pes má zdravotní problémy.

Jinými slovy - majitelé psů si čas od času kladou otázku výběru spolehlivého krmení a někdy i častěji, než by sami chtěli. Jedni střídají krmení podle toho, jak se jim dostává různých rad od různých lidí a z různých zdrojů. Jdou cestou pokus - omyl a čekají, "co to se psem udělá". Druzí se snaží v problematice výživy zorientovat, spoléhají víc na svoje znalosti a svůj úsudek. Je to cesta náročnější na čas i vloženou energii, ale vyplatí se. Věřím, že absolutní většina z Vás má snahu vybrat poctivý způsob krmení, ale ne vždy se dostává času a energie hledat patřičné informace, které mohou vést k cíli. Dovolte, abych se Vám nyní pokusila svojí troškou znalostí v této věci pomoci.

.Nejsem ani veterinář, ani krmivář, studovala jsem medicínu a výživa psů je mým dlouhodobým koníčkem v rámci kynologie. Většina informací je získána pátráním na zahraničních webových stránkách. Posléze tyto teoretické poznatky konfrontuji s praktickým pohledem zkušených chovatelů, kteří vesměs se svými psy rovněž pracují, sportují apod. a umí jejich psychickou i fyzickou kondici dobře posoudit. Stále se tak učíme od sebe vzájemně. Naším cílem je krmit své psy spolehlivým a bezpečným způsobem tak, abychom společný život mohli užít aktivně, radostně a bez zbytečných problémů. Doufám, že i Vy si přejete totéž.

V rámci otevřenosti a objektivity musím poznamenat, že v okamžiku, kdy jsem se pomocí tohoto postupu dobrala krmiva dostupného na českém trhu a splňujícího kritéria, která na kvalitní psí výživu sama pro své psy kladu, stala jsem se i jeho distributorem ve snaze přiblížit ho co nejvíce lidem, potažmo psům. Též ušetřit přemýšlivé majitele podfuků, které jsou na ně systematicky chystány řadou výrobců krmiv a to především těch nejrozšířenějších. V jejich důsledku trpí kapsa majitele hned dvakrát. Jednou, když vydává sumu peněz za obří reklamu a management firmy, nikoliv za obsah pytle s krmením, podruhé, když rovná účty u veterináře, které by možná nebyly, kdyby pes nebyl nucen žít na výživově chudé stravě případně navíc zatížené různými škodlivými látkami z nekvalitních surovin. Samozřejmě, že víc než ta kapsa mě bolí chudák pes.

Nestojím tu ale před Vámi jako obhájce té jedné značky. Ostatně není jedno nejlepší krmivo na světě, takových je celá skupina. Že na českém trhu velmi málo zastoupená, to už je další věc. Snažila jsem se "vybádané" souvislosti zpracovat zcela nestranně a obecně tak, aby Vám byly pohotovým rádcem při vašem rozhodování o způsobu výživy psa. Budu vděčná, pokud toto naše povídání přispěje radou alespoň někomu z Vás a několika psím kamarádům k férovějšímu obsahu jejich misek. Pokud si porozumíme, za nejpřínosnější bych tento večer považovala případnou diskusi na toto téma s Vámi všemi, jsem připravená učit se zase z Vašich zkušeností a spolu se mnou i kolegové, kteří jsou zde přítomni a bez kterých by tato přednáška vůbec nevznikla.Tak že zpět k titulku. Jaké jsou naše možnosti, když stojíme před prázdnou miskou?
1.Tradiční, doma vařená strava
2.Syrové maso s přílohou či bez
3.Co doma zbude a/nebo mix všech možností
4.Hotová výživa - tzv. kompletní granule a konzervy - podávají se bez přílohy - masové konzervy - určené k podávání s přílohou Řekněme si stručný komentář k vyjmenovaným možnostem


Tradiční, doma vařená strava

nutnost podrobných znalostí a značná investice časová i finanční, aby výsledkem byla krmná dávka pokrývající všechny potřeby organismu (běžně připravená - třetinou příloha,maso a zelenina - nerovnováha v obsahu bílkovin, tuků a sacharidů jako základních živin, vápníku, fosforu a dalších minerálů, stejně jako vitamínů a některých dalších látek - jak se o tom přesvědčí ti, kteří mají doma psa, kterému vaří a jiného, kterého krmí kvalitními granulemi - rozdíl bývá patrný na první pohled především na kvalitě srsti , kostry a osvalení)

- málo pravděpodobné užití doplňkových surovin přibližujících stravu stravě přírodní - bobuloviny, byliny, korýši, chrupavky bohaté na komplex látek prospěšných kloubům, bakterie přátelské zažívacímu traktu - probiotika

- var 100st. - špičkové technologie méně než 90st. (jednoduché + 240st), šetrnější ke vstupním surovinám, možnost zpracovat "netradičně" např. zdroje škrobů - vařená rýže versus želatinizovaná celá obilná zrna, doma vařené brambory versus želatinizované - škrob pohotově dostupný, lehce stravitelný, technologie vakuového vstřikování enzymů, minerálů a vitamínů do granulí navíc umožňuje tyto látky zachovat ve funkční podobě, řada z nich ničena již pouhými 40ti stupni

- objemná krmná dávka, ve srovnávacích studiích prokázána jasná souvislost s torzí žaludku - granule, které sají
vodu - bobtnají v žaludku nebo je namáčíme před podáním - totéž, existují však technologie, které bobtnání minimalizují a dostaneme se k nim.

Povšimněte si, že zmiňuji už na tomto místě granulovanou stravu, která může předčít stravu doma připravenou a to i tu připravenou s maximálním úsilím. Ovšem - jsou granule a granule a jen ty nejlepší jsou tím, co hledáme, chceme-li udělat maximum pro svého psa. Nekvalitní granule mají oproti doma vařené stravě snad jedinou přednost a to je pravděpodobně vyvážený poměr vápníku a fosforu daný zákonem. Už není dáno zákonem, zda jde o vápník ve vstřebatelné formě, není dáno, z čeho mají být bílkoviny - zda z masa a jakého nebo zda z obilovin nebo luštěnin, jsou povolena barviva, chemické konzervanty. Špatné granule jsou prostě špatné, ale my se naučíme, jak se jim vyhnout, jak poznat ty nejlepší a využít jejich nesporný přínos pro naše psy.


Syrové maso s přílohou či bez

obdoba vařené domácí stravy, suroviny, které nejsou tepelně opracované, obsahují na rozdíl od vařených enzymy a přibližují tak potravu stravě přírodní. To ale "umí" už i některé granule, které navíc poskytují kompletní a vyvážené spektrum živin

- pes je po stovky generací domestikovaným zvířetem, převahu této doby živen stravou tepelně opracovanou, syrové suroviny mohou působit zažívací obtíže

- syrové maso - svádí k použití levných vnitřností, nikoliv svaloviny, hygienicky rizikové, -18st v domácím mrazáku neničí choroboplodné zárodky, teprve teplota -70st je v jejich ničení účinná a zároveň plně zachovává živiny a aktivní enzymy. Mrazem sušené maso (lyofilizace) je tedy bezpečnou možností, jak syrové maso zařadit do krmné dávky, na českém trhu je pamlsek Provit (norská játra), ve světě se již vyrábějí granule potažené kabátkem z mrazem sušeného syrového masa (bio-coat).




Kniha - Zdravá výživa pro psa -- Syrová strava BARF

Knížka je určena pro všechny majitele psů, kteří dávají přednost syrové stravě, která je pro psy přirozenější. Autoři v knize zodpovídají četné dotazy, které s tímto způsobem výživy souvisejí, radí, kdy a jak s ním u psa začít, předkládají celou plejádu rad, jaké maso, zeleninu, ovoce či těstoviny předkládat a jaké látky důležité pro psa obsahují, nechybějí recepty ani celotýdenní jídelníček.

Aktuální cena Zdravá výživa pro psa v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )





Co doma zbude a/nebo mix se všemi možnostmi - nikdy!!!


Hotová krmiva - vlhká:

konzervy, paštiky, pochoutky, "salámy"

  • kompletní - s obilovinami
  • nekompletní - bez obilovin - je třeba přidat přílohu - nevyvážená krmná dávka

- drahý způsob krmení - kupujete vodu
- často minimum masa (paštiky …4%), jen základní vitamíny
- zahušťovadla (guarová guma), barviva na sjednocení barvy
- konzervace varem, styk s kovem

Hotová jídla - suchá - granule

  • základní

- jde o přílohu a je třeba přidat maso
- ušetří čas s přípravou přílohy k masu, obvykle extrudované obiloviny se sušenou zeleninou, obvykle přibarveno,bývá premix zákl. vitamínů (nezaměňovat za "krmné těstoviny - podřadná pšeničná mouka a voda), dál jako tradiční vařená strava

  • kompletní

- s největším možným potenciálem poskytnout psovi vyváženou a kompletní krmnou denní dávku s ohledem na věk, plemeno, výživový stav, aktivitu a zátěž - březost, kojení,odchov, růst, fyzický, psychický, klimatický stres - s minimálními nároky na majitele.

Není divu, že v USA majitelé psů a koček ročně vydají za hotová krmiva 10 bilionů dolarů. Pro krmivářské firmy je to lákavá možnost, jak myslet více na svoji kapsu, než na vašeho psa.
95% krmiv pro psy se vyrábí ze surovin, které nejsou vhodné pro lidskou potřebu, ošklivě řečeno - z odpadu, který nikdo jiný než krmivářské firmy nekoupí. Těchto 95% krmiv je odbornými kynologickými časopisy recenzujícími krmiva a nezávislými na krmivářských firmách nazýváno termínem " komerční krmiva". POZOR!! Zdaleka nejde jen o krmiva, která najdete v nejlevnější kategorii krmiv na regálech supermarketů a kterým se řada z vás vyhýbá obloukem (víte dobře, že od nich nemůžete čekat víc, než krmné obiloviny pochybné kvality smíchané s živočišnými odpady, pro lidské oko obarvené tu červeně, jako že maso, tu zeleně, jako že zelenina a tu bíle, jako že rýže a vápník, to vše konzervováno chemickým koktejlem nejlépe 4 potenciálních kancerogenů). Do kategorie komerčních krmiv jsou řazena všechna krmiva, která používají jiné suroviny než ty, které vyhovují požadavkům na využití v potravinářském průmyslu (human - grade ingredients). Milony psů a koček a jejich majitelů s nimi doplatilo, doplácí a doplácet bude na "přínos" komerčních krmiv. Proč? Pro peníze!! Tuna odpadů z drůbežárny stojí mnohonásobně méně, než prémiová kuřecí moučka vyrobená z masa kuřat ze stejné farmy, odkud putují do masokombinátu. Rýže v potravinářské kvalitě je cenově nesrovnatelná s krmnou pšeničnou mouku určenou dobytku. Myslíte, že takové suroviny v krmivu, které kupujete, nejsou? Nebuďte přehnaně důvěřiví, na obal se dá napsat "rýže" a do obalu se dá dát ona krmná pšenice, jak to prokázaly testy AAFCO u velice známého a veterináři široce doporučovaného superprémiového krmiva. Jedinou jistotou, jak krmit svého psa krmivem funkčním a dlouhodobě bezpečným , je trefit se výběrem do oněch pěti procent nekomerč- ních značek. Je možná těžké si to připustit, jsou jistě výrobci, jejichž výrobky testovány nekomerčními recenzenty krmiv nebyly a vyhověly by, ale to je jen v poloze "kdyby". Nijak výrazně nás asi nepotěší ani informace, že atesty národních úřadů pro kontrolu krmiv říkají jen to, že krmivo splňuje zákonem daný obsah základních živin a vitamínů rozpustných v tucích (ty mohou při předávkování poškodit organismus, proto jsou zohledněny, to, že nedostatek vitamínů je rovněž škodlivý už řešeno není, těžko se totiž prokazuje tak, jako ono předávkování).Krmný test prováděný jako důkaz nezávadnosti krmiva znamená, že skupina osmi psů různého věku krmená krmivem po dobu půl roku v průměru neztratí na hmotnosti více jak 15%! Také nic moc, že.

Zkrátka, chceme-li pro svého psa udělat v oblasti výživy maximum, vyhněme se granulím komerčním. Pokusím se vám nyní předložit souhrn znalostí nutných k tomu, abyste byli schopni se sami se rozhodovat o tom, zda stojíte před kvalitním krmivem, které vašemu psovi přinese životní pohodu a vás ušetří zbytečných starostí.

Co tedy hledáme? Krmivo bohaté na živiny,respektující složením psa jako masožravce, kompletně vyvážené a dlouhodobě bezpečné = krmivo vyrobené z nutričně hodnotných surovin nezatížených nežádoucími látkami, s převahou živočišných bílkovin a tuků, zpracované šetrnou technologií poctivým výrobcem .

Jak takové krmivo najít?

· Nevybírejte podle reklamy, barevnosti a reklamních textů na obalu, výše ceny není garancí kvality, informace prodavačů leckdy neobjektivní, spolehněte se na své znalosti!

· Po důkladném zvážení dostupných informací se rozhodněte pro určitou značku , pokuste se získat reference dobrých chovatelů, které značkou již delší dobu krmí, jen tak se můžete přesvědčit o tom, že co je napsané na obalu, opravdu v krmivu je a krmivo tak "funguje, jak má" !

· Pečlivě sledujte fyzickou i psychickou kondici psa při novém krmení, závěry dělejte nejdříve po 4-6ti týdnech, nepřekrmujte, denní dávku upravujte individuálně, pokud budete spokojení, značku zbytečně neměňte, trávicí trakt psa to ocení a nejen on !

Souhrn ZNALOSTÍ nutných pro správný výběr spolehlivého krmiva - na ETIKETĚ obalu hledejte:

1.
Seznam surovin

Pro výběr dané značky hovoří:

-potravinářská kvalita surovin (jen tak nevystavíte psa riziku přítomnosti hormonů, těžkých kovů, pesticidů, hnojiv apod.)

-všechny suroviny jasně určené
( "kuřecí moučka" , nikoliv "drůbeží" "rýže", nikoliv "obiloviny", "kuřecí tuk", nikoliv "živočišný tuk")

- údaj o převaze živočišných bílkovin
nad bílkovinami rostlinnými.

Ač granule vypadají, jako by byly vyrobeny hlavně z masa, není tomu tak. Ani by to nebylo dobře. Pes je však stále geneticky masožravec a krmivo by tento fakt mělo respektovat, převaha bílkovin by měla být pokryta živočišnými zdroji. Možná vás to překvapí, ale obiloviny mají 2/3 obsahu bílkovin jako maso.
Je podstatně levnější vyrobit krmivo převážně z obilí, nikoliv z masa, činí to tak mnoho výrobců a bez varování na ten fakt těžko přijdete jinak, než že "se vám pes nějak nebude zdát".
Na obale krmiv totiž najdete údaj o obsahu bílkovin a tuků, např. u formulí pro štěňata to bude nějak kolem 28g bílkovin a 20 gramů tuků na 100 gramů granulí. Ptejme se však, kolik bílkovin je v krmivu živočišných, plnohodnotných a lehce stravitelných a kolik je původem z obilovin a jiných rostlinných zdrojů. Tento údaj zveřejňuje např.
Acana - průměrně 46% bílkovin v krmivu je původem z masa

FirstMate a Belcando - průměrně 80%. Jinak jsou výrobci na tento údaj skoupí, tušíte asi, že kdyby se měli čím chlubit, udělají to. A pokud vám výrobce či dodavatel sdělí, že podíl živočišných bílkovin je u jejich krmiva 100%, lže nebo neví. 100% živočišných bílkovin není nikde, blížil by se tomuto údaji sušený bílek. Nezaměňujme též podíl živočišných bílkovin a obsah čerstvého masa!

Suroviny uvedené v seznamu surovin na obale musí být seřazeny od té složky, které je hmotnostně v krmivu nejvíce. Výrobci toto dodržují, ale zneužívají. Neuvádějí suroviny přepočítané na shodný obsah vody jako je výsledně v granulích, tedy max. 10%. Je pak snadné, aby na prvním místě bylo čerstvé maso s obsahem vody 70- 80% , která se ale musí vysušit a podíl masa je v tu chvíli podstatně menší. Zde je nejčastěji příčina toho, že granule, které se tváří, jako by obsahovaly půlku kuřete v každé micce, jsou ve skutečnosti granulemi téměř vegetariánskými. Na převahu živočišných bílkovin může poukazovat fakt, že na prvním místě surovin je kuřecí, jehněčí, rybí, krůtí apod. moučka nebo sušené maso - tedy produkty se stejným obsahem vody, jako granule. Ale nemusí tomu tak být, protože počet ostatních surovin může být takový, že postačí, když masové moučky není tolik, aby zajistila převahu živočišných bílkovin v krmivu a přesto se dostane na první místo v surovinovém seznamu. Nicméně masová moučka na prvním místě znamená, že v krmivu je s největší pravděpodobností více masa, než tam, kde je na prvním čerstvé maso. Jak vám za chvíli ukážu, naopak krmivo, které na prvním místě uvádí zdroj škrobů, může poskytovat živočišných bílkovin více jak krmivo z čerstvého masa, tak jako krmivo, kde na prvním místě je masová moučka.

Zkrátka - bez údaje výrobce o procentuálním zastoupení živočišných bílkovin nebo o množství použité masové moučky či čerstvého masa se nedovíme, kolik vlastně masa náš pes v krmivu dostává. Nebo jinak, ve dvou krmivech stejné ceny může být obsah masa propastně rozdílný. Pokud tedy nechcete, abyste vy a váš pes byli oběťmi neférového jednání některých výrobců, vydržte ještě chvíli být pozorní.

Srovnáme si dvě reálné receptury krmiv, která si odpovídají cenou. Budeme pátrat, kolik čerstvého masa bylo použito na výrobu daných granulek. První z porovnávaných krmiv bude FirstMate, krmivo zastupující oněch 5% nekomerčních krmiv na našem trhu. Značkou, kterou použiji pro srovnání a názorné vysvětlení, kde může být (a daleko častěji, než si připouští řada z vás je) příčina, že granule, které se tváří, jako že v sobě skrývají především maso, jsou ve skutečnosti krmivem málem vegetariánským, je široce rozšířené a masivně propagované superprémiové krmivo,které na obalu uvádí, že obsahuje v surovinovém složení 20% kuřecího masa. Takových je na trhu celá řada. To, že jsou tu taková, která se cenou řadí k předchozí, ovšem masa v nich najdete ještě méně, to už ani komentovat na tomto místě nebudeme. Budete-li si přát, můžeme si v diskusi poukázat na oficiální etikety běžně dostupných a známých krmiv a pokusit se o praktický komentář.


Porovnání krmiv z hlediska použitého množství čerstvého masa při výrobě: FirstMate Potato and Fish Puppy:

-28gramů bílkovin ve 100 gramech granulí, z údajů výrobce víme, že je zde 87% podíl bílkovin živočišných, jediným zdrojem bílkovin je sleďová moučka.

-87% z 28mi gramů bílkovin je 24,36 g.

-100 gramů těchto granulí tedy obsahuje 24,36 gramů bílkovin ze sledě.

- můj výpočet:
Sledˇ obsahuje průměrně 15gramů bílkovin v čerstvém mase, tzn., že k výrobě 100 gramů granulí muselo být použito 162 gramů masa ze sledě. Toto číslo mě i dovozce FirstMate překvapilo, vznesli jsme tedy dotaz na skutečné číslo k veterinárnímu lékaři dozorujícímu výrobu. Informace zní - nikoliv 162 gramů, ale 165g. Potěšilo nás, že jsme se skutečnosti svým teoretizováním velmi přiblížili a ta že je dokonce o chloupek příznivější.
Bylo tedy vzato 165 gramů čerstvého masa, to usušeno, to znamená zbaveno zhruba 65ti procent vody a zůstalo z něj tak 57 gramů masové moučky. Dost místa na to, aby mohly být přimíchány ostatní ingredience a při tom opravdu 87% bílkovin pocházelo z masa.

Krmivo "INKOGNITO" :

Jak to je u krmiva, kde bylo použito 20% čerstvého kuřecího masa (víc ani není v mokrém stavu extrudér schopen pojmout, možná 25%, ale to už tento výrobce oželel). Inu, kuřecí maso obsahuje také v průměru 20% bílkovin, stejný obsah vody jako sleď. 20% ze 100 gramů je jednoduše 20 gramů masa.
Srovnejme 20 gramů se 165ti gramy uvedenými výše. Je to slabá osmina. Není divu, že výrobce granulí "INKOGNITO", aby dosáhl deklarované koncentrace 29 gramů bílkovin na 100 gramů granulí a přitom "neutrácel" za drahou masovou moučku, musí sáhnout po pořádném množství levných obilovin a přimíchat ještě levnější vedlejší živočišné produkty, jako jsou zobáky, krev, pařáty a střeva s obsahem. Na dovršení všeho se výsledná směs navoní a ochutí, aby pes nepoznal, že baští vlastně šrot.

Podíl kvalitních živočišných bílkovin z kuřecího masa na celkové deklaraci obsahu bílkovin je u krmiva INKOGNITO 14,5%. Cena tohoto krmiva je stejná nebo i vyšší, podle formule, jako krmiva FirstMate s podílem 87%, tedy šestinásobným a více než dvojnásobná ve srovnání s Acanou, přesto že živočišných bílkovin je zde oproti ní třetina.

Vadí to něčemu, říkáte si? Nemohu si odpustit poznámku, že mi prostě připadá, jako že je tu někdo podváděn. Bezpečně vy, jako ten, kdo platí. A bezpečně váš pes jako ten, kdo je odkázán na stravu chudou na živiny. Řekněme si stručně, co taková chudá strava "dokáže" . Jen zdůrazním, že výrobce takových granulí vás pravděpodobně o svém neférovém jednání informovat nebude, spolehnout se můžete opravdu jen na své znalosti, ale není to tak těžké, věřím, že vás o tom přesvědčím.


Nutričně chudá strava je podezírána z podílu na :

…negativním ovlivnění imunitního systému - alergie, zánětlivá onemocnění uší, kůže, kloubů, zažívacího traktu včetně slinivky, srdeční svaloviny…

….předčasných degenerativních procesech - nástup artrózy již ve středním věku, degenerace jater, ledvin, mozku, zhoršení případné DKK¨

… rakovině mléčné žlázy

… obezitě, cukrovce

…hormonálních poruchách - štítná žláza, nadledviny

…zhoršení celkové kvality života a zkrácení předpokládané délky života


Živočišné bílkoviny považuji pro psa za zásadní kritérium kvality krmiva, proto jsem si dovolila tak hutný komentář. Pojďme nyní dál, co bychom na etiketě krmiva měli hledat po údajích o živočišných bílkovinách.

- zdrojem sacharidů mohou být, seřazeno od nejdietnějších = brambory (vločky z celých brambor, nikoliv bramborové úsušky = slupky z odpadu potravinářského průmyslu), proso, amaranth, rýže (potud hypoalergenní krmiva, tzv. grain free), dále oves, ječmen, kukuřice, pšenice. Obiloviny hledejme nejlépe celozrnné.

Objevují se krmiva, která obsahují minimální obsah škrobů, potřeba energie je hrazena z bílkovin, kterých bývá v takových krmivech kolem 42% a tuků, kterých bývá kolem 20%. Tato krmiva jsou renomovanými zdroji považována za extrém, který je sice filozoficky blízko původnímu složení potravy divokých psovitých šelem, ale pro psa coby zvíře domestikované, které nemusí vynakládat nezměrné úsilí na získání potravy lovem, je takové krmivo pravděpodobnou poukázkou k obezitě a postupnému selhání jater a ledvin.

- kuřecí, rybí tuk, poměr omega 6 : omega 3 kyselin menší než 5:1 (většina výrobců udává jako ideální 10-5:1, na srsti psa poznáte smysl čísla menšího než 5 )

- obsah vlákniny v krmivu více než 3% , zajistíte tak psovi čistou střevní stěnu dobře plnící svoji funkci vstřebávání živin, předejte zánětům zažívacího traktu, průjmům a poruchám imunity plynoucím z dráždění střeva zahnívajícím obsahem (pamatujte, že plocha střeva se počítá na řadu metrů čtverečních, což už je pořádný potenciální zdroj problémů)

- další suroviny pro
pestrou přírodní výživu- zelenina, ovoce, bylinky, sýr apod.

- zdroj
glukosaminů a chondroitinu (klouby), kompletní spektrum vitamínů, minerály včetně organických (chelátových) forem některých z nich, probiotika (jogurtové bakterie), enzymy

- přírodní konzervace směsí vitamínů E (tokoferolů) a vitamínu C, rozmarýnem


Proti nákupu hovoří:

- zdrojem bílkovin je čerstvé maso
(pokud není následováno údajem o použití masové moučky, vždy znamená minimum živočišných bílkovin v krmivu), sója (nekompletní rostlinné bílkoviny, těžce stravitelná, působí proti využití bílkovin z potravy), bílkovinný hydrolyzát (nekvalitní produkt z odpadů rostlinných nebo živočišných), vedlejší živočišné produkty (zobáky, pařáty, krev, střeva s obsahem)

- nejasně určené suroviny
- masová směs, obiloviny, vedlejší rostlinné produkty - nevíte, co zrovna výrobce levně nakoupil a čím tedy vlastně psa krmíte, krmnou pšenicí?, výlisky z řepky olejky? ¨

-převaha rostlinných olejů - pes daleko lépe využije tuk živočišný, jak jsme již zmínili, vybírejte krmivo, kde je uveden konkrétní druh tuku

- barviva, konzervanty (BHA,BHT,propylgallát, sorban draselný, ethoxyquin), někdy uváděny jako " přidané látky povolené v EU" , pozor, masivně obsaženy v "pamlscích" na pultech chovatelských prodejen a překvapivě i v krmivu, kde 15 kilo stojí bez mála 2000,- Kč, pes tak každou porcí krmiva dostává příděl látek, které jsou podezřívány z možného vzniku rakoviny


Tolik k surovinám, dále se pokuste na obale najít:

"
2. Zmínku o šetrné výrobní technologii = zachovává výživové hodnoty vstupních surovin, umožňuje aplikaci tuků, vitamínů, minerálů, probiotik a enzymů za teplot, které nevedou k jejich znehodnocení.
"
3. Deklaraci o kontrole výroby patřičným státním orgánem pro kontrolu krmiv případně o provedených krmných testech - s výhradami a rezervou, jak jsme si již říkali.

Přejeme šťastnou ruku při výběru krmiva a poslední varování - pokuste se hledat originální údaje, nespoléhejte na českou přelepku a údaje z různých zdrojů porovnávejte a kontrolujte - je běžné, že prodejce si napíše o krmivu, co chce - za naturální, tedy respektující psa jako masožravce vydává krmivo, které je složeno na prvních dvou místech z ječmene a pšenice a konzervováno chemicky, je běžné, že jinde než na originální etiketě na obale nenaleznete údaj, že krmivo je konzervováno hned čtyřmi konzervanty najednou a vydáváno za "to nejlepší na světě", anglické "meaT" - maso, se přeloží jako by tam bylo napsáno "meaL" masová moučka a to už víme, že jaký to má dopad na obsah živočišných bílkovin v krmivu apod.




MUDr. Karla Dvořáková
Ing. Gerhard Stein







 Srdečně děkuji mému poskytovali internetového připojení - Občanskému sdružení JM-Net o.s., které mi umožnilo zřízení vlastního webového hostingu zdarma.


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku