Malý hrubosrstý vendéeský basset

Hledat

Přejdi na obsah

Nedostatek masa v krmivu

Kvalitní krmení = zdravý pes

Kniha - Co nám říká pes?
Naučit se psí řeči je tak snadné! Naši čtyřnozí miláčkové mají bezpočet možností jak vyjádřit své potřeby a pocity. Vrtí ocasem, štěkají, upřeně se na vás dívají, střídavě zvedají uši, naježí srst... Naučte se jejich rozmanité způsoby verbální i neverbální komunikace správně rozpoznat a rozumět jim. Není to vůbec těžké a přispěje to k vašemu harmonickému soužití. V této příručce se dozvíte, jak se psi mezi sebou dorozumívají, jak s námi „mluví“ a co byste měli vědět, abyste uměli se pseme spolehlivě a bez nedorozumění vycházet. Mnoho praxí vyzkoušených tipů a rad vám umožní vyvarovat se mnoha nesnázím zaviněným většinou nedostatečnou či nesprávnou komunikací se psem.

Aktuální cena Co nám říká pes? v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )


Víte kolik masa obsahuje "Vaše" krmivo?




Pohřešuje se maso



Ptáte se kde? No přece v některých granulovaných krmivech pro psy. A není takových málo.

Mysleli jste, že granule jsou převážně z masa ? Kdeže, ale to by nebylo ani dobré. Začněme naše povídání jako by z druhého konce, tedy tam, kde je masa přebytek. Kdybychom psa krmili převážně masem, chyběly by mu další základní živiny, jako jsou škroby a tuk, dále minerální látky , vitamíny a vláknina.

Základní živiny musí být v krmivu obsaženy jak ve správném množství a kvalitě, tak ve správném poměru, odpovídajícím věku, velikosti, fyzické aktivitě a stáří konkrétního jedince. Možná namítnete, že jsou chovatelé, kteří krmí převážně masem a…nemají problémy. Nemohu si pomoci, při takovém krmném režimu jsem přesvědčena, že je pes na jednu stranu překrmován bílkovinami (za předpokladu, že se masem rozumí svalovina a kvalitní vnitřnosti - játra, srdce,dršťky a nikoliv vepřové pacičky apod.), na druhou stranu je vystaven trvalému nepříznivému poměru vápníku a fosforu a pokud není majitel vybaven potřebnými znalostmi a trpělivostí při přípravě denní dávky, tak i obsah ostatních vitamínů a minerálů je nedostatečný, stejně jako vlákniny a tuku.

Co se týče sacharidů, můžete se v poslední době setkat s názorem, že pes jako masožravec sacharidy z obilných zdrojů nepotřebuje, vlk či kojot přece také sem tam seberou nějakou sladkou bobuli, trochu trávy a to je spolu s obsahem žaludku ulovených býložravců vše. Na trh se tak dostávají i formule granulí, vyrobené v tomto duchu, tedy bez obilí (grain free). Vypadá to jako filozofie nejbližší přirozenému způsoby výživy psa, stejně jako teorie stravy syrové (BARF). Zachovejme ale chladnou hlavu. Pes je po tisíce generací domestikovaným zvířete, po celou tuto historickou dobu živen více méně tepelně zpracovanou stravou a strava čistě syrová nebo strava založená převážně na mase je pro jeho zažívací trakt již nepřirozená a může přinášet problémy ( k syrovému masu - hygienické hledisko je poměrně závažné, řada nebezpečných bakterií není likvidována ani mrazem -18 st. v našich domácích mrazících, jak často příznivci tohoto způsobu výživy doufají). Dále si uvědomme, kolik loveckých pokusů musí divoce žijící psovitá šelma učinit, než se jí podaří zmocnit se kořisti. Takový způsob života je energeticky vysoce náročný a tak musí být po zásluze odměněn tím, co je v přírodě nejhodnotnější potravou, masem a tukem.

V tomto duchu se nesou i oficiální výživová doporučení amerického časopisu Whole Dog Journal nezávisle na krmivářských firmách recenzujícího průmyslově vyráběnou výživu pro psy. Volná citace tohoto zdroje: " Strava bez obilovin je nezdravý extrém ( pozn.: všimněte si, že takové formule mají kolem 42% bílkovin na 100g granulí, což je při trvalém zkrmování bez míchání s obilovinami - čímž tedy v tu chvíli popíráme smysl koupě takových granulí - poukázka na obezitu a posléze selhání ledvin a jater), za ideální považujeme krmivo, kde převaha bílkovin je pokryta kvalitními živočišnými zdroji (rozumí se tím prémiová jednodruhová masová moučka v potravinářské kvalitě nebo sušené maso v dostatečném množství , pokud je použito maso čerstvé, pak na druhém místě surovinové deklarace doplněno masovou moučkou zmíněné kvality), zdrojem tuků je převážně tuk živočišný, druhově určený, rostlinné oleje pouze na případné doplnění a sacharidy v krmivu v prvé řadě pocházejí z kvalitních obilovin nebo brambor, dále pak z menšího množství ovoce a zeleniny.Tyto sacharidy však nesmí být hlavní složkou krmiva a hlavním zdrojem bílkovin" (pozn.: avšak u komerčních granulí, kterých je trh plný tomu tak je). Takové krmivo pak může být zařazeno, pokud splňuje ještě řadu dalších kriterií, na seznam dlouhodobě bezpečných naturálních krmiv nejvyšší jakosti."

Vraťme se ale nyní k titulku článku. Už tedy víme, že krmná dávka složená převážně z masa není vyvážená co se týče poměru základních živin, vitamíny a minerály nevyjímaje, doma připravená kvalitní a vyvážená krmná dávka znamená investici potřebných znalostí, času, kvality vstupních surovin a potravinových doplňků (tedy ne slezina a krmné těstoviny posypané od oka mletým vápencem) a kvalitní granule se tak jeví jako optimální forma výživy. Je tu jedno úskalí a to jsou tepelné procesy používané při výrobě granulí. Bílkoviny a některé vitamíny jsou citlivé na vysokou teplotu a tak tepelně zpracovaná strava (a to i ta doma vařená) postrádá některé vitamíny, aminokyseliny a např. enzymy.

Řešení jsou v současné době k dispozici dvě a naleznete je jen u špičkových výrobků. Za prvé to je šetrná výrobní technologie, která jednak pracuje s nižší teplotou, čímž nedochází k poškození aminokyselin, jednak na konec výrobního procesu zařazuje aplikaci "za studena" látek termolabilních, jako jsou enzymy, vitamíny a tuk. Druhou možností je kombinace granulované stravy se syrovým, mrazem sušeným masem (bio-coat), které si zachovává všechny nutriční hodnoty. O šetrné výrobní technologii se dočtete na obalu krmiva (Gentle Manufacturing ), mrazem sušené syrové maso užívají některé ojedinělé značky, na našem trhu zatím nedostupné, vyjma pamsků norské značky Provit, což jsou mrazem sušená játra.

Pokud se rozhodnete pro granule a vyberete si značku z výše uvedeného seznamu, nemusíte dál číst, protože tam je vše v pořádku, samozřejmě, některé značky se ideálu blíží více, jiné méně, ale zásady výše uvedené v tučném textu splňují, stejně jako další, o kterých si můžete přečíst v článku " Jak vybrat spolehlivý způsob výživy psa". Chcete -li se však účastnit detektivního pátrání po obsahu toho hlavního, co by v granulích mělo být, tzn. masa jako hlavního zdroje živočišných bílkovin, čtěte dál.

Poměr bílkovin a tuků je u většiny krmiv v pořádku a v zásadě obdobný, pokud srovnáváme formule stejného určení ( na tomto místě poznamenám, že některé firmy vyrábějící právě ty nejkvalitnější druhy krmiv, sáhly k následujícímu kroku - počet formulí u nich není nijak velký, čítá třeba dvě,tři a vychází z toho, že máma vlčice se živí stejně jako živí svá odrostlejší mláďata a starý děda vlk je na tom podobně, takové formule se nazývají All Life Stages - pro všechna období života, případně je nabídka doplněna formulí pro nejmenší štěňata a seniory, jde o věc vědecky i prakticky dobře zdůvodnitelnou a není třeba se těchto univerzálních formulí bát, zásadní je, zda jde o vysoce kvalitní značku). Proto uvidíte na obalu různých značek granulí pro dospělé psy poměr bílkovin/tuků nějak kolem hodnoty řekněme 25/12. Znamená to, že ve 100g granulí je 25 gramů bílkovin a 12 gramů tuků.

Pojďme se nyní zastavit u bílkovin. Bílkoviny najdeme v surovinách živočišného původu - mase, mléce, vejcích a to jsou bílkoviny plnohodnotné, s kompletním spektrem aminokyselin (v zažívacím traktu se musí rozložit až na tyto aminokyseliny, teprve ty přestupují do krve a jsou základním stavebním kamenem pro bílkoviny tělu vlastní), stejně tak v surovinách původu rostlinného (= neplnohodnotné, některé aminokyseliny chybí a nemůže tak být zajištěna bezchybná syntéza aminokyselin tělu vlastních, hovoříme-li o masožravcích či všežravcích)- nejbohatším zdrojem rostlinných bílkovin jsou obiloviny a luštěniny. 100 gramů kuřete obsahuje v průměru 20 gramů bílkovin, 100 gramů pšeničné celozrnné mouky 12 gramů bílkovin a sója má ve 100 gramech celých 44 gramů bílkovin. Maso přitom obsahuje až 70% vody, obiloviny podstatně méně, stejně jako výsledné granule. Je tedy velmi snadné a lákavé, protože levné, vyrobit granule především z obilovin (pšenice, kukuřice, rýže) a při tom dosáhnout kýžené hodnoty bílkovin. Ovšem větší část bílkovin v krmivu pak je původu rostlinného a menší živočišného.

Nejhorší ovšem je, že je těžké toto odhalit. Výrobci totiž umí deklaraci surovin na obalu, která by nám měla být jedním z hlavních vodítek při výběru, pořádně zamotat. Vlk se nažere a koza zůstane celá, skoro doslova. Připočteme-li zavádějící reklamu a obtížně dostupné objektivní informace, je to voda na mlýn komerčních výrobců.

Připravila jsem si pro vás následující výpočet, vypadá to na první pohled možná komplikované, ale ono je to spíš neuvěřitelné. Srovnáme si dvě reálné receptury krmiv, která si odpovídají cenou. Budeme pátrat, kolik čerstvého masa bylo použito na výrobu daných granulek.

První tedy bude FirstMate, jednak krmivo "moje" :, druhak krmivo z výše uvedeného seznamu. Značkou, kterou použiji pro srovnání a vysvětlení, kde může být (a daleko častěji, než si připouští řada z vás je) příčina, že granule, které se tváří, jako že v sobě skrývají především maso, jsou ve skutečnosti krmivem málem vegetariánským, je široce rozšířené a masivně propagované superprémiové krmivo,které na obalu uvádí, že obsahuje v surovinovém složení 20% kuřecího masa. Takových je na trhu celá řada. To, že jsou tu taková, která se cenou řadí k předchozí, ovšem masa v nich najdete ještě méně, to už ani komentovat na tomto místě nebudeme. V následujícím výpočtu tedy budeme pátrat, kolik čerstvého masa bylo použito na výrobu daných granulek.

FirstMate Potato and Fish Puppy:

# 28gramů bílkovin ve 100 gramech granulí, z údajů výrobce víme, že je zde 87% podíl bílkovin živočišných, jediným zdrojem bílkovin je sleďová moučka.
# 87% z 28mi gramů bílkovin je 24,36 g.
# 100 gramů těchto granulí tedy obsahuje 24,36 gramů bílkovin ze sledě.
# Sledˇ obsahuje průměrně 15 gramů bílkovin v čerstvém mase, tzn., že k výrobě 100 gramů granulí muselo být použito 162 gramů masa ze sledě

. Asi se vám to nezdá, ale je to tak. Nás toto číslo ohromilo, ani jsme mu nebyli schopni uvěřit. Dotazem na veterinárního lékaře dozorujícího výrobu FirstMate jsme zjistili, že ve skutečnosti je používáno 165 gramů sledě na výrobu 100 gramů granulek. My jsme tedy svým teoretizováním vůbec nebyli daleko od pravdy a náš "šok" se změnil ve velkou radost. Deklarovanou surovinou zde je sleďová moučka. Bylo tedy vzato 165 gramů čerstvého masa, to usušeno, to znamená zbaveno zhruba 65ti procent vody a zůstalo z něj tak 57 gramů masové moučky. Dost místa na to, aby mohly být přimíchány ostatní ingredience a při tom opravdu 87% bílkovin pocházelo z masa.

Krmivo "INKOGNITO":

Jak to je u krmiva, kde bylo použito 20% čerstvého kuřecího masa (víc ani není v mokrém stavu extrudér schopen pojmout, možná 25%, ale to už tento výrobce oželel). Inu, kuřecí maso obsahuje také v průměru 15% bílkovin, stejný obsah vody. 20% ze 100 gramů je jednoduše 20 gramů, ovšem čerstvého, tedy odečtěme 65ti % obsah vody a máme 7 gramů masové moučky
. Srovnejte prosím s výše uvedenými 57mi gramy. Anebo srovnejte 165 gramů čerstvého sledě a 20 gramů čerstvého kuřete, vyjde to nastejno.

Není tedy divu, že výrobce těchto granulí "INKOGNITO", aby dosáhl deklarované koncentrace 29 gramů bílkovin na 100 gramů granulí a přitom "neutrácel" za drahou masovou moučku, musí sáhnout po pořádném množství levných obilovin a přimíchat ještě levnější vedlejší živočišné produkty, jako jsou zobáky, krev, pařáty a střeva s obsahem. Na dovršení všeho se výsledná směs navoní a ochutí, aby pes nepoznal, že baští vlastně šrot. Vadí to něčemu, říkáte si? Nemohu si odpustit poznámku, že mi prostě připadá, jako že je tu někdo podváděn. Bezpečně vy, jako ten, kdo platí. Myslíte, že není podvod, když krmivo, kde 100 gramů granulí obsahuje původně 165 gramů čerstvého masa a "krmivo", kde to je 20 gramů, vás stojí stejně? Jsem opravdu ráda, že já už nejsem tím obětním beránkem výrobců komerčních granulí. Trvalo mi to ale dlouho. A ještě víc jsem ráda, že těmi podváděnými už nejsou moji psi. Co se jich týče, posuďte sami, cituji článek veterinární lékařky Bianky Baumbachové "Rozdílem je maso!" publikovaný ve Světě psů 07/06:

" Psi jsou přímo odkázáni na živočišné bílkoviny. Jen na kůži a srst připadne třetina energetické spotřeby. Bílkovina je nejdůležitějším stavebním kamenem organismu,…, řídí hormony výměny látkové, jako enzymy pomáhají při trávení a formou protilátek vytvářejí základ obranyschopnosti organismu. Bez bílkovin by tedy nešlo vůbec nic. …Maso obsahuje cenné a životně nezbytné aminokyseliny, tedy základní bílkovinné kameny, na které je pes zcela odkázán, protože si je jeho tělo vyrobit nedokáže. V rostlinné stravě nejsou tyto speciální aminokyseliny obsaženy, nebo jen ve velmi malém množství. Proto v případě, že by pes dostával potravu chudou na maso, hrozily by mu problémy vyvolané nedostatečnou výživou, jako je matná srst, kožní problémy, úbytek svaloviny nebo snížená obranyschopnost (pozn. autorky článku - a ta stojí za chronickými záněty uší, kloubů, střev, kůže, slinivky, srdeční svaloviny, nutričně chudá strava je podezřívána z podílu na předčasných degenerativních procesech - nástup artrózy již ve středním věku, degenerace jater, ledvin, mozku, zhoršení případné DKK, rakovinném bujení, zejména tumorech mléčné žlázy, hormonálních poruchách ( zejména štítná žláza, nadledviny)stejně jako obezitě a cukrovce - prostě zhoršuje kvalitu života a zkracuje předpokládanou délku života).Vegetariánská strava může u psa vést ke smrti. Proto by mělo maso coby dodavatel vysoce stravitelných živočišných bílkovin zůstat pro psa hlavní potravou.

Co rozumíme pod pojmem vysoce stravitelná bílkovina? Čím vyšší je stravitelnost živin, tím lépe je tělo dokáže zpracovat a využít. Rostlinné bílkoviny tráví pes jen těžko, zanechávají nestravitelné zbytky, které se ve střevech působením baktérií rozkládají (pozn.autorky článku: = "hnijí"). Přitom vznikají škodlivé produkty…, které poškozují zdraví psa. Maso je pro psa naproti tomu stravitelné velmi dobře. V tom spočívá rozdíl při krmení masem (pozn. autorky článku: nebo obilovinami)."

Tak vidíte, asi bychom opravdu měli dbát (nejen) na to, aby granule v misce našich psích kamarádů obsahovaly dostatek masa. V titulu článku jsem však pod tíhou situace na trhu s granulemi obsadila právě maso do role pohřešovaného. Víte, kdo je pachatelem? A chcete být právě vy a vaši psi obětí?





Autorka článku : MUDr. Karla Dvořáková



 Srdečně děkuji mému poskytovali internetového připojení - Občanskému sdružení JM-Net o.s., které mi umožnilo zřízení vlastního webového hostingu zdarma.


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku